باتوگشت در تور سازمانی ماسوله و قلعه رودخوان میزبان وکلای عزیز شد . خاطرات به یاد ماندنی و لحظات شاد در کنار دوستان

درباره قلعه رودخوان بیشتر بدانید

براي نخستين بار در سال 1830 ميلادي آلکساندر شودزکو خچکو محقق لهستاني الاصل هنگام تحقيق در گيلان متوجه قلعه رودخان شد و در يادداشت هاي خود موقعيت اين بنا را به ثبت رساند. او درباره قلعه رودخان مي نويسد: «دژي است بر بالاي کوهي در قسمت علياي رودخانه اي به همين نام، بام آن سنگي است و طرفين ورودي داراي دو برج دفاعي مستحکم است و بر کتيبه سردر ورودي آن حک شده است که اين قلعه براي نخستين بار در سال 918 تا 921 هـ.ق براي سلطان حسام الدين اميردباج بن امير علاءالدين اسحق تجديد بنا شده است

قلعه رودخان، مستحکم ترين دژ گيلان

تور سازمانی ماسوله و قلعه رودخوان

قلعه رودخان در فاصله 20 کيلومتري جنوب غربي فومن واقع شده است. مساحت قلعه رودخان بالغ بر 50 هزار مترمربع و در ارتفاعي بيش از 600 متر در بلندترين نقطه کوه واقع شده است. براي رسيدن به قلعه رودخان بعد از عبور از شهر فومن و گذشتن از روستاهاي گشت، کردمحله، سياه کش، شمس تالان، گوران پس، هولس کام، سيدآباد و قلعه رودخان به روستاي حيدرآلات مي رسيم که از اين روستا تا محل قلعه رودخان حدود 5 کيلومتر فاصله است. در حال حاضر بيشتر مساحت آن در قالب طرح پارک جنگلي، سنگ چين و شن ريزي شده است.

 

قلعه رودخان از دو بخش ارگ (محل زندگي حاکم و حرمسراي وي) و قورخانه (محل فعاليت هاي نظامي و زندگي سربازان) تشکيل شده است. از روستاي قلعه رودخان تا خود قلعه طبيعت بسيار زيبا و چشم اندازهاي زيادي وجود دارد که توجه هر بيننده اي را به خود جلب مي کند. . قلعه رودخان ميراث مهمي است از دژهاي نظامي حکومتي در گيلان. قلعه رودخان، اين قلعه مهم تاريخي که مدت ها مرکز فرمانروايان گيلان بوده است، از بزرگترين و باعظمت ترين دژهاي نظامي گيلان و حتي ايران محسوب مي شود. برخي از کارشناسان، بنياد قلعه رودخان را به دوره ساسانيان نسبت داده اند. قلعه رودخان در زمان سلجوقيان تجديدبنا شده و از پايگاه هاي مبارزاتي اسماعيليان به شمار مي رفته است.

تور سازمانی ماسوله و قلعه رودخوان

چون اين قلعه تاريخي در کنار رودخانه اي بنا شده، معادل باستاني “دژ رودگان” يا “روگان” (دژي که در کنار رود قرار دارد) يا تغيير يافته آن به نام قلعه رودخان خوانده مي شود. اين قلعه به زبان اهالي آن منطقه که تالش هستند قله رخون ناميده ميشود. سپس به مرور زمان به «قلعه رودخان» تبديل شده است.