در این مطلب از باتوگشت صفادشت که يکي از شهرهاي استان تهران و در شهرستان ملارد است را باهم بررسی میکنیم. در انتهای مطلب نمونه ای از تور آموزشی صفا دشت قابل مشاهده است .

اين شهر از ادغام روستاهاي ارسطو- گله کهريز- شهرآباد – حصار طهماسب – عباديه – نصير آباد تشکيل شده‌است.

از غرب به كرج(شهرهاي محمدشهر و ماهدشت) ، از شرق به بخش مركزي ملارد و از جنوب به ساوه محدود شده است. اين بخش جزو شهرستان ملارد است. شهرستان ملارد با وسعتي معادل 900 كيلومتر مربع به لحاظ داشتن ساختار اقتصادي ، اجتماعي ، فرهنگي و … شامل دو بخش ملارد و صفادشت است . بخش صفادشت در مسير اصلي محور چيتگر (جاده تهران- اشتهارد ) قرار دارد و از 3 دهستان اختر آباد ، بي بي سكينه و يوسف آباد قوام تشکیل شده .

تپه باستانی صفا دشت

صفا دشت

روستاي ارسطوي صفادشت بنا به تحقيقات باستانشناسان از تپه ي قديمي قدمت يازده هزار ساله دارد و هم اکنون قطب محصولات کشاورزي بويژه توليد گندم و ذرت دامي در بخش صفادشت شده است.

از خاندان هاي قديمي و اصلي ترين بومي هاي صفادشت مي توان به خاندان بزرگ صالحي ،حضرتي،زرگر،اجاق، رنجبر ، کريمي، بذرافشان،غلامي اشاره کرد.

زیارتگاه ها

 صفا دشت دو زيارتگاه امامزاده بي بي سكينه (س) خواهر امام رضا(ع) و امامزاده حمزه (ع) از نوادگان امام موسي كاظم (ع) در صفا دشت هستند؛ به همين دليل سالانه هزاران نفر از مشتاقان و شيفتگان جهت زيارت به اين شهر سفر مي كنند. موقعيت اقتصادي بخش صفادشت به جهت برخورداري از شهرك صنعتي مصوب با 600 كارخانه و كارگاه صنعتي ،‌30 واحد كشاورزي ،‌50 واحد دامداري و مرغداري و 5 هزار هكتار اراضي كشاورزي و 850 هكتار باغ مطلوب به نظر مي رسد . به طوري كه وجود شهرك صنعتي صفادشت و شركت هاي فعال آن موجب كاهش جمعيت بيكار شهر شده است.

صفا دشت

امكانات ورزشي : شهر صفادشت داراي 4 مجموعه ورزشي شامل زمين چمن و سالن چند منظوره و هم چنين سه سالن ورزشي و دو زمين چمن در روستاهاي حريم است و از نظر سرانه ورزشي از رتبه خوبي برخوردار است. هم اكنون 2 مجموعه ورزشي ديگر در حال ساخت است. فضاي سبز: در حال حاضر صفادشت از 120 هكتار فضاي سبز با سرانه 74 متر مربع برخوردار است. پروژه مسكن مهر با 14 هزار و 500 واحد مسكوني ، موزه حيات وحش ، تفرجگاه100 هكتاري فضاي سبز ، درمانگاه تخصصي شبانه روزي و شهرك سينمايي از مهم ترين طرح هاي عمراني در حال اجراي صفادشت است.

همراه باتوگشت سفرهایتان را دلچسب و ماندگار کنید